Overview
Specification
A070FW03 V4

A070FW03 V4 Basic Information
| Panel Model | A070FW03 V4 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 480×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| A070FW03 V4 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | A070FW03 V.4 |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
A070FW03 V4 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.107×0.370 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.321×0.370 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%) |
| Active Area | 154.08×86.58 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 164.9×100 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.7 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
A070FW03 V4 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Response Time | 12/18 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/40/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
A070FW03 V4 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
A070FW03 V4 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 538/591V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 6.0/7.0mA (Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 70/80KHz (Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1150/1500V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
A070FW03 V4 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for Panel | 5/5/15/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 3/17/0.2/0.8mA (Typ.)(ICC/IDD/IGH/IGL) |
| Interface Type | FPC |
